Çalışmaya Başlarsam Yetim Aylığım Kesilir mi

Sosyal güvenlik Kurumu tarafından en çok ödenen sosyal yardımlardan biri olan SGK yetim aylığı ile alakalı çalışmaya başlanılır ise aylık kesilir mi veya kesildikten sonra işten çıkılırsa aylık tekrar bağlanır mı? Gibi sorulara ayrıntılı bir şekilde cevap vereceğiz:

Ön Bilgi: Yetim aylığının bağlanabilmesi için çeşitli şartların bir arada bulunması gerekmektedir. Bunun için kritik tarih 2008 yılıdır. 2008 öncesinde yapılan talepler önceki kanuni düzenlemeye göre olurken 2008 sonrasında ise yeni düzenleme baz alınmaktadır. Diyelim ki yetim aylığı alma şartları yerine getirildi ve aylık bağlandı. Fakat 18 yaşından gün aldıktan sonra çalışmaya başladınız bu durumda ne olur?

Yetim Aylığı Alıyorum İşe Başladım

Yetim aylığı alıyordunuz ve işe başladığınızı varsayalım bu durumda maaşınız ne yazık ki kesilecektir. Kanunun ilgili maddesi aynen şu şekildedir. ''SSK ve Bağ-Kur’dan yetim aylığı alıyorken çalışmaya başlayan kız ve erkek çocukların yetim aylıkları işe girdikleri tarihten itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından re’sen (kurum tarafından kanuna göre) kesilecektir'' Resen tabiri herhangi bir gerekçe göstermeden ve bilgi vermeden anlamına gelmektedir. Özel sektörde veya devlet kurumlarında çalışmanız halinde aynı ayın takip eden maaş zamanında yetim aylığını kesilmiş olacaktır. Bu bildirimde siz bulunmasanız bile sistem üzerinden sigortanızın yattığı tespit edilebilmektedir. 

İşten Ayrıldıktan Sonra tekrar Maaş Bağlanabilir mi?

Yetim aylığı alıyorken işe başlama dolayısıyla bu aylığı kesilen ve çalışılan süre sonrasında çeşitli sebeplerle işten ayrılan kişilere tekrar maaş bağlanır mı? Cevabı Evet peki nasıl tekrar bağlanır? Öncelikle İşten çıkış bildirgesi ile birlikte Sosyal güvenlik İl Müdürlüğüne giderek talepte bulunmanız gerekiyor: İşten ayrılışın tespit edilmesi ile birlikte yetim aylığı tekrar bağlanmış olacaktır. 

 

 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!