SGK Doğum Parasına Yönelik Bilgiler

SGK doğum parasına yönelik bilgiler, sorgulama nasıl yapılır, SSK doğum parası hesaplamaya yönelik ayrıntılar ve doğum parası almanın şartları nelerdir, SGK analık arası ve doğum parası ile ilgili olarak tüm bilinmeyenler... Yazımızda çalışanlara veya çalışanların doğum yapan işlerine, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmekte olan SGK doğum yardımı parası ile ilgili tüm detayları vereceğiz. 

Hamile olan çalışan bir kadının doğumdan 8 hafta önce ve doğumdan 8 hafta sonra çalıştırılması normal şartlar halinde yasaktır. İkiz, üçüz gibi çoklu gebelikte 2 hafta daha bu süreye eklenmektedir. Fakat hamile olan kadın çalışmaya devam etmek istiyorsa doktordan çalışabilir raporu alarak doğuma 3 hafta kalana kadar çalışmalarına devam edebilir. 

SGK Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir?

---- Doğum öncesi izinin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemiş olması,

---- Belirlenmiş süreler içerisinde iş yerinde çalışmamış olması,

---- Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde minimum 90 günlük sigorta priminin yatmış olması

---- Doğumun gerçekleşmiş olması...

SGK Doğum Parası Nasıl Alınır?

Sigortalı çalışan erkeğin sigortalı olmayan eşi doğum borçlanmasından yararlanmak istiyorsa eşinin doğumdan önceki bir sene içerisinde 120 gün prim ödemiş olması gerekiyor. Çalışan kadınlarda ise doğum raporu ve vizite kağıdı ile birlikte SGK’ya başvurduğunda SSK Doğum Parası almak mümkün olacaktır.  SGK Doğum Parası’nı doğumdan sonra işlemler tamamlanınca gidip alabilirsiniz.

SSK Doğum Parası Ne Kadar, Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Doğum Parasını hesaplama işlemi çok basittir. Kaba hesapla çalışan kadın vatandaşların günlük kazancının 2/3’ü kadına doğum parası olarak verilir. Örneğin; günlük 30 TL’ye çalışan bir kadına 30 TL’nin 2/3’ü SSK tarafından ödenmektedir. Yani 20 TL analık parası alacaktır.

SGK Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Doğum arası sorgulama ve hesaplama işlemleri e devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Çalışan kadın veya erkek kişi ilgili sayfaya girişini gerçekleştirerek sistemin kendisinden istediği bilgileri sisteme girmesi gerekmektedir. Buradan kişisel bilgiler modüşlüne erişecektir. karşınıza çıkan sekmelerden doğum parası sorgulama ve hesaplama ile ilgili alana geçerek doğm parasına yönelik tüm detaylara ulaşabileceksiniz. 

SGK DOĞUM PARASI SORGULAMA İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

Kamu Çalışanları Doğum Yardımına Nasıl Başvuru Yapabilir?

Başvuran kişinin Kamu Kurumunda çalışması halinde başvurular çalıştığı ilgili Kuruma yapılacak olup kesinlikle Doğum Yardımı Sistemi üzerinden başvuru yapmamaları gerekmektedir.

Doğum Yardımı Ödeme Esasları Nelerdir?

Doğum yardımının ödenme esasları ile bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esaslar, altı ay içinde İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı'nın görüşleri alınarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu'nca belirlenecektir.

Doğum Yardımı İle İlgili Yönetmelik

Doğum Yardımı Yönetmeliği ile ilgili düzenleme 03.06.2011 tarih ve 633 sayılı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 4.maddesinde yer alan usul ve esaslar çerçevesinde yapılmıştır.

Doğum Yardımı Tutarları Ne Kadar?

2017 Yılı için 1. Çocuk için: 300,00 TL

2017 Yılı için 2. Çocuk için: 400,00 TL

2017 Yılı için 3. Çocuk için: 600,00 TL

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!