SGK İsteğe Bağlı Sigortalılık Sorgulama

İsteğe bağlı sigorta sorgulama ekranı herhangi bir iş kolunda kendi faaliyetini gösteren ve sigortasını elden yatıran kişilerin yapmış olduğu bir sigorta sorgulama hizmetidir. Tanım olarak İsteğe bağlı sigortalılık; vatandaşların isteğe bağlı olarak prim ödeme yardımıyla, uzun vadeli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortası kapsamına alınması anlamlarına gelmektedir. 

Ülkemizde isteğe bağlı sigortalılık 2 kapsamda değerlendirilmektedir. 

---- Tarım Sigortası  (EK5) (Çiftçilerde olduğu gibi)

---- Bağkur Sigortası (4B) (Esnafdaki gibi)

Ek5 Tarım sigortası ise 4A hizmet dökümünde yer alırken. İsteğe bağlı bağkur ise 4B hizmet bilgisi kısmında yer almaktadır. Sigorta primlerini isteğe bağlı olarak yatıran kişiler hem sağlık imkanlarından etkin olarak yararlanacak hem de emeklilik prim gün sayılarını tamamlamaları halinde emekli olabileceklerdir. 

İsteğe Bağlı Sigorta Prim Tutarları

2017 Yılı için Minimum isteğe bağlı sigortalılık ödeme tutarı 568,80 TL    
2017 Yılı için Minimum isteğe bağlı sigortalılık ödeme tutarı 4.266,00 TL

İsteğe Bağlı Sigorta Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İsteğe bağlı sigortalılık sorgulama işlemi e devlet üzerinden yapılabilmektedir. PTT Şubelerinden edindiğiniz  e-Devlet şifreniz ile sorgulama işlemini e-Devlet isteğe bağlı sigortalılık ekranından yapabilirsiniz. Bu sorgulama hizmeti için aşağıdaki kaynak linkimizden yararlanabilirsiniz. 

Önemli Not: İsteğe Bağlı Sigorta öğrenme işlemleri ile ilgili karşılaştığınız SGK uzmanlarına soru sor ekranından bizlere iletebilirsiniz. Uzmanlarımız kısa süre içerisinde Sizlere dönüş gerçekleştirecektir. 

SGK İSTEĞE BAĞLI SİGORTALILIK SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ!!!

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!