SGK Müstehaklık Sorgulama Nasıl Yapılır

SGK Müstehaklık sorgulama nasıl yapılır, İşe başladığım andan itibaren müstehak olmak için ne tür işlemler yapılacaktır. İşe başlanıldığı veya prim yatırılmaya başlandığı ilk günden itibaren çalışanlar kendileri için veya bakmakla yükümlü olduğu kişiler için sağlık olanaklarından yararlanmak adına aktivasyon yapmaları gerekmektedir. 

Önceleri işe başlangıç tarihinden sonra düzenli olarak 3 aylık bir prim yatırılması gerekiyordu. Ancak yapılan yeni düzenleme ile birlikte artık SGK işe giriş bildirgesinin verilmesi ve işe başlama yapılmasından 1 gün sonra bile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan hizmetlerden yararlanmak mümkün olacaktır. Hem çalışan hem de bakmakla yükümlü olduğu kişiler bu hizmetlerden etkin olarak yararlanabilmektedirler.

SGK Müstehaklık Sorgulama E Devlet Üzerinden Yapılmaktadır

SGK müstehaklık işlemleri e devlet SPAS ekranı üzerinden yapılabilmektedir. Sigortanın aktif edilmesi sonrasında bu hizmetlerden yararlanabileceğinizi unutmayınız. Bunun için SGK aktivasyon ekranında sigorta girişleriniz ile birlikte aktivasyonunuzun olup olmadığını takip etmelisiniz.

SGK AKTİVASYON EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Sayfaya tıkladığınızda öncelikle e devlet girişi yapılacak. Şifre bulunmuyor ise temin edebilirsiniz. Spas aktivasyon ekranına kişisel bilgiler ile girilmekte ve karşınıza çıkan ekranda sigorta girişinin ne zaman yapıldığı ve hangi gün itibarı ile sağlık imkanlarından yararlanılabileceği görülmektedir. 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap

sukru yalcin 2017-03-13 00:39:03

2003 de emekli oldum eksik hesaplamadan KALAN paramı ödemeyen devlet başka yerlere işgüzarlık yapıyorlar zaruret varken neden böyle en yakın zamanda ödemeleri ni hakkım olan paramı ISTIYORUM.