SGK Rapor Parası Ne Zaman Yatar

SGK rapor parası ne zaman yatar, rapor parası yattı mı, rapor parası nasıl alınır gibi sorular çalışanlar tarafından çok fazla sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bu detayları sizlere anlatacağız. İş Göremezlik Ödeneği (Rapor Parası), herhangi bir iş yerindeki çalışma sırasında yaşanan rahatsızlıklar sonucunda rapor alındığında ödenen bir ücrettir.

Hizmet sözleşmesiyle veya kendi hesabına bağımsız çalışanların iş kazası, meslek hastalığı, hastalık veya doğum nedeniyle çalışmaması durumunda, kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurulları tarafından istirahat raporu alınmış olması gerekmektedir. Bu rapora  bağlı olarak sigortalıya her gün için geçici iş göremezlik ödeneği ödenmesi yapılmaktadır.

SGK iş göremezlik ödeneği;

---- İş kazası

---- Meslek hastalıkları

---- Doğum durumlarında ilk günden itibaren alınmakta.

Önemli Not 1: Hastalık hallerinde ise üçüncü günden başlamaktadır.

Önemli Not 2: İş kazası ve meslek hastalıklarında geçici iş göremezlik ödeneği alınması için herhangi bir süre prim bildirimi ve ödenmesi şartı aranmamaktadır. Ancak hastalık ve analık için son bir yılda 90 gün prim bildirimi ve ödenmesi şartı aranmaktadır.

Rapor Parası Nezaman Yatar?

Normal şartlar altında rapor parası her ayın 8 ve 14. gün arası ziraat bankasına yatırılmaktadır. Ancak yine de kesin emin olabilmek için Alo 170 numaralı danışma hattını arayarak bilgi elde edebilirsiniz. BURADAN ilgili konumuzu inceleyebilirsiniz. 

3 gün ve üzerinde alınan tüm raporlarda SGK çalışanlara işe gidemekleri gün sayısınca brüt ödeme yapmaktadır. Kişiler rapor paralarını genellikle ayağa kalkım, işlerinin başlarına döndüklerinde alabilmektedir. Bu çoğu kez bu şekilde olmaktadır. Rapor bitim tarihinden itibaren 20 ila 45 gün arasında ödeme yapılmaktadır.

Raporun sahibi kişi rapor parası için işlemlerin başlatılması açısından almış olduğu Raporu direk çalışmış olduğu kuruma iletmelidir. İş yerine ne kadar çabuk ulaşırsa sisteme rapor blgisi o denli çabuk girilir. İş yerine ulaşan raporu işveren SGK’YA bildirmekle yükümlüdür.

---- Bu bildirimin ardından SGK prosedürün işlevlerini bir bir yerine getirerek çalışanların ödemelerini en geç 15 gün içerisinde gerçekleştirmektedir. 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!